Prečo barefoot?

 
 
 
Úvod > Prečo barefoot > Prečo barefoot?
 

Prečo barefoot?

Prečo sú  pre deti najlepšie barefoot topánky na prvé kroky?

Starostlivosť o detské nohy prinesie zdravie, mobilitu a blahobyt počas celého života.

Podľa spoločnosti „Society of Chiropodists and Podiatrists“ do veku 12-18 rokov nie je úplne vytvrdených 26 kostí v našich nohách. Detské nohy pozostávajú v skutočnosti z pomerne mäkkej a pružnej chrupavky, ktorá sa postupne mení na kosti. Kým sa detské nohy rozvíjajú, mäkké chrupavé centrá sa spájajú. Detská noha je preto vystavená riziku zranenia a deformácie spôsobenej nesprávnou obuvou. Akákoľvek deformácia nohy môže mať vplyv na telo a trvale meniť postoj a chôdzu.

Pevné topánky nie sú vhodné, môžu dokonca škodiť!

Tracy Bryne, odborník podiatrie sa domnieva, že nosenie pevných topánok v mladom veku môže brániť chôdzi a mozgovému vývoju dieťaťa. „Deti držia svoje hlavy lepšie, keď chodia naboso,“ hovorí. „Podnety, ktoré im dáva terén počas chôdze naboso alebo v barefoot topánkach spôsobujú, že je potrebné sa menej pozerať dole pred seba, čím sa ľahšie vyvinie rovnováha a menej padajú. Chôdza naboso rozvíja svaly a väzy nohy, zvyšuje silu nohy, zlepšuje koordinačné schopnosti a prispieva k dobrému držaniu tela.

Bryne, ktorá má sama dve malé deti, ponúka bezplatné lekárske prehliadky pre deti z jej praxe vo východnom Londýne. „Čím viac rodičov vie o štruktúre nohy detí, tým viac môžeme predísť škodám spôsobeným nesprávnou obuvou,“ hovorí.

Aké škody? Výskum publikovaný v podiatrickom časopise The Foot v roku 2007 poukazuje nato, že štrukturálne a funkčné zmeny môžu vyplývať z toho, že noha sa musí – namiesto prirodzenému vývinu – prispôsobiť tvaru a strihu topánky. Čím je mladšia noha, tým väčšia je možnosť poškodenia.

Vývin detskej nožičky

Ľudská noha pri narodení nie je miniatúrna verzia dospelého chodidla. V skutočnosti neobsahuje žiadne kosti a pozostáva z masívu chrupavky, ktorá sa v priebehu niekoľkých rokov stáva základom 28 kostí, ktoré sú v ľudskej nohe dospelých. Tento proces trvá až do dospievania, preto je veľmi dôležité, aby sa vybrala správna detská obuv.

„Väčšina detských topánok by mala mať zdravotné varovanie,“ tvrdí Bryne. „Sú to ako hrozné malé tehly – príliš tvrdé, príliš pevné, bez zvýšenej pružnosti na podrážke a s vysokou pätou, čo je mimoriadne nevhodné pre deti, ktoré sa učia chodiť.“

Mike O'Neill, podiatrička a hovorkyňa spoločnosti „Society of Chiropodists and Podiatrists“ sa domnieva, že mnoho rodičov zaobchádza so svojimi deťmi ako s môdnymi doplnkami a vyberá topánky podľa ich atraktívnosti a nie podľa ergonómie.

Chodenie naboso

„Z hľadiska funkčnosti by topánky neboli potrebné,“ hovorí O'Neill. „V skutočnosti je väčšia pravdepodobnosť, že budú mať problémy s nosením topánok, ako keby ich nenosili, ako sú deformácie spôsobené zlým tvarom detskej obuvi. Buďme však úprimní, chceme aby naše dieťa kráčalo na uliciach alebo v parku naboso, kde sú rôzne nečistoty alebo nebezpečenstvá, ako je sklo?“

To je práve dôvod, prečo sa vyrábajú barefoot topánky pre deti - sú to vlastne topánky s mäkkou podrážkou. Deti dostávajú zdravotné výhody bosého chodenia s ochranou bežných topánok.

Barefoot obuv = zdravý vývin nožičiek

Kožené detské topánky s mäkkou podrážkou majú najbližšie k chodeniu naboso. V týchto topánkach sa dieťa naučí chodiť tak, že používa svoje prsty na nohe a svaly chodidla, čo v topánkach s pevnou podrážkou nedokáže.

Dieťa počas chôdza získava neustále podnety z terénu, čo veľmi prispieva k vývoji rovnováhy a koordinačných schopností, posilňujú sa pritom kĺby, svaly a šľachy nohy. Barefoot topánky nepostláčajú nohu, mäkká koža dovolí malej nožičke rásť a necháva jej dostatočný priestor, aby sa prirodzene vyvíjala.
Reflexné zóny chodidla sú počas chôdze stimulované, čo má veľmi pozitívne účinky na celé telo.

Nosením detských topánok s mäkkou podrážkou sa teda dá predísť niekoľkým ortopedickým ochoreniam v dospelosti a rozvíja sa koordinácia pohybu detí! 

 

Prečo si vybrať barefoot topánky

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia