Čo je to barefoot?

 
 
 
Úvod > Čo je to barefoot > Čo je to barefoot?
 

Čo je to barefoot?

Barefoot obuv znamená také topánky, ktoré imitujú chodenie naboso, t.j. sú vyrobené z takého materiálu a majú taký tvar, aby mali čo najbližšie k bosej chôdzi.

Charakteristika barefoot topánok

  1. mäkká podrážka, ktorá je do každej strany maximálne ohybná
  2. topánky nemajú opätok ani tvarovanú klenbu, aby bola zabezpečená dokonalá voľnosť pohybu, správna funkcia svalov a neskorší vývin zdravej klenby chodidiel
  3. tenká podrážka umožňuje, aby chodec cítil všetky nerovnosti terénu a chodidlo tak pracuje
  4. predná časť okolo prstov chodidiel je okrúhla, má dostatočnú šírku, je veľmi mäkká
  5. topánky do žiadnej strany nie sú fixované

Prečo sú  pre deti najlepšie barefoot topánky na prvé kroky?

V období prvých krokov je veľmi dôležité, aby sme dieťaťu obuli iba také topánky, ktoré majú najbližšie k chodeniu naboso.

V tomto období sa posilňuje svalstvo na chodidlách a okolo členku. Svaly na zadných lýtkach pracujú výlučne v stoji na špičkách. V topánkach s tvrdou podrážkou to dieťa nedokáže. Klenby chodidla sa vytvoria výlučne následkom svalovej aktivity. Počas chodenia naboso sa dostáva výrazne do popredia koordinačná funkcia chodidiel. Po kamienkoch, na trávniku, v piesku nútia nerovnosti terénu, aby svaly chodidla pracovali.

Preto je pre dieťa najlepšie a najzdravšie chodiť naboso. Naboso však nemôže chodiť stále, lebo môže prechladnúť alebo sa poraniť. Preto boli vyvinuté topánky s mäkkou podrážkou, t.j. barefoot topánky, ktoré poskytujú dieťaťu tento pocit v období od prvých krokov, kým už ovláda bezpečnú chôdzu.

Podľa odborníkov je pre dieťa dôležité, aby sa učilo chodiť v topánkach, ktoré zabezpečujú voľnosť pohybu jeho chodidiel. Topánky s mäkkou podrážkou sú vytvorené v súlade s tvarom detskej nožičky a podporujú ich prirodzený vývin.

V takýchto topánkach sú malé nožičky stimulované a posilňované, podporuje sa vývin rovnováhy a koordinačných schopností dieťaťa.

 

Čo je to barefoot

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia